Omluvný dopis poškozenému

Mohlo by se mylně zdát, že se jedná o formalitu a neškodnou povinnosti. Opak je pravdou. Takový omluvný dopis vám může dát stopku při žádosti o podmíněné propouštění. Proč? Pojďme se na to podívat.

Asi nechcete, aby poškozený nebo poškozená zavítali k soudnímu řízení o vašem propuštění. Tak pozor na to!

Omluvný dopis poškozenému

Omluvný dopis jako formalita

Jakmile se odsouzeným blíží termín možného podmíněného propuštění, přemýšlí nad tím, zdali napsat omluvný dopis poškozenému. Dřív, než se rozhodnou, bylo by vhodné, aby se zamysleli nad tím, že se rozhodně nejedná o pouhou formalitu.

Pokud se k omluvnému dopisu takto bude odsouzená osoba stavět, má zaděláno na problém, protože soudci, nebo soudkyně, které budou rozhodovat o podmíněném propuštění, potažmo i státní zástupce, který může být proti, takových omluvných dopisů četli mnoho a dokáži odhadnout, jestli to člověk myslí vážně, nebo je to jen nutnost ke všem dalším podkladům k podmíněnému propuštění jako například žádost o podmíněné propuštění, příslib bydlení, příslib zaměstnání.

Strohé sdělení nestačí

Pokud ve svém vyjádření odsouzená osoba neprojeví dostatečnou schopnost vcítit se do poškozeného, může to vyvolat vlnu nevole u samotného příjemce. Představte si sami, pokud byste se stali obětí trestného činu a po měsících výslechů na policii, účasti u soudních stání, by vám přišlo něco v tomto vzoru:

„Dobrý den, paní Nováková, Ve vězení jsem hodně přemýšlel a zjistil jsem, že jsem udělal chybu, když jsem Vám ukradl kabelku i se všemi doklady. Dnes se mi blíží možnost podmíněného propuštění, a proto se Vám omlouvám za trable, které jsem vám způsobil svým jednání. Doufám, že mi to odpoustíte. Děkuji. Franta“

Tak pokud vás napadá něco v tomto duchu, raději nepište vůbec nic. Protože odeslání nebo neodeslání omluvného dopisu není zákonnou podmínko pro podmíněné propuštění z výkonu trestu. Raději to soudci ani nepředkládejte, protože vám sdělí společně se státním zástupcem jediné – ÚČELOVÉ.

A co horšího se ještě může stát, no divili byste se. Pokud některým poškozeným přijde takový dopis, oni se „dopálí do běla“ a nelení a spěchají přímo k soudnímu řízení o podmíněném propuštění a pěkně vám to před soudem dají „sežrat“, protože jako účastníci trestního řízení, kdy vás za zločin odsoudili, mají poškození nárok na to, aby jim na jejich žádost soud sdělil, kdy se koná vaše řízení o podmíněném propuštění.

Dokážete si představit, co taková rozčílená paní Nováková dokáže udělat před soudem za scénu? My ano, už jsme to zažili. Je to tzv. „letenka“ zpět na oddíl se zamítavým stanoviskem k vaší žádosti.

Mohlo by vás zajímat zboží za nejlepší ceny.

Omluvný dopis poškozenému vzor

Není jednoduché definovat omluvný dopis použitelný pro všechny případy. Každý přemýšlí trochu jinak a především, každý trestní případ je jiný, i když mají podobné ukazatele, minimálně ze strany trestního zákoníku.

Dovolíme si ale poukázat na to, co by v dopise mělo být a do naopak nikdy.

  • - Nikdy nezmiňujte, že můžete být propuštění dříve.
  • - Nikdy nezmiňujte, jak dlouho už ve vězení jste, pokud píšete omluvný dopis těsně před řízením o podmíněném propuštění.
  • - Nikdy nepiště omluvné dopisy hned na vazbě, nebo hned ve výkonu trestu – je to příliš brzy a nikdo vám to neuvěří.
  • - Vždy piště o tom, jak špatně se jistě cítili poškození, nikdy nepište o tom, jak dneska ve vězení trpíte vy
  • - Vždy zmiňte skutečnosti, které vás k páchání trestné činnosti vedly (například špatná finanční situace, špatné rodinné zázemí, ztráta práce, závislost na drogách nebo automatech), ale nikdy to tím neomlouvejte. Naopak vždy napište, že nic z toho vaše činy neomlouvá.
  • - Pokud jste ve vězení od počátku zaměstnáni, v rámci možností splácejte škodu. Pokud máte přednostní pohledávky vůči státu, tak to poškozenému sdělte a stejně tak mu sdělte, že jakmile umoříte toto, bude na řadě on, bez ohledu na to, jestli ve výkonu trestu nebo následně na svobodě - Buďte zdvořilí, ale nebuďte příliš vlezlí a nesklánějte hlavu příliš nízko.
  • - Skutečně se zamyslete nad tím, co za hloupost jste udělali a zkuste to psaným textem sdělit s tím, že každý dělá chyby, někdo větší, někdo menší. A vyzdvihněte vlastní uvědomí, že ta vaše byla zásadní a že jste si toho vědom-a a že za to trest nesete spravedlivě.
 

Podmíněné propuštění neznamená jen pár vyplněných papírů tzn. žádost o podmíněné propuštění, potvrzení o bydlení a pracovní příslib a pak následné zklamání z neúspěchu, je to systematický proces přípravy podmínek nejen v civilním Světě, ale především v samotném vězení.

Je potřebné zasypat soudy argumenty, se kterými se budou muset vypořádat. A to pro Vaše blízké nevytvoří rádoby odborník za kafe a cigaretu.

Podobné články